Jak sprawnie załatwiać sprawy formalne w firmie? Przewodnik po ePUAP
Jak sprawnie załatwiać sprawy formalne w firmie? Przewodnik po ePUAP
Cyfryzacja komunikacji z urzędami
Od kilkunastu już lat możemy zauważyć postępującą cyfryzację naszej komunikacji z urzędami. Nic w tym dziwnego, w końcu do znajomych nie wysyłamy już gołębia pocztowego tylko SMS-a, albo piszemy wiadomość przez Facebooka zamiast wysyłać sygnały dymne. Niestety do niedawna te prehistoryczne metody nadal obowiązywały w komunikacji z administracją publiczną, zwłaszcza z Urzędami Skarbowymi, gdzie „papier jest papier” i tylko tenże wywoływał na twarzy Pani Urzędniczki jako taki wyraz aprobaty. Na całe szczęście zmieniło się to diametralnie, ponieważ już teraz, niemal KAŻDĄ sprawę urzędową możemy załatwić z przysłowiowej kanapy z kawą w ręku! Oczywiście wymaga to od nas za pierwszym razem:
- pewnej dozy cierpliwości,
- około godziny wolnego czasu
- motywacji w postaci jakiejś sprawy urzędowej gdzieś hen daleko
- konta w jednym z poniższych banków lub wizyty w jakimkolwiek najbliższym urzędzie/ZUS-ie, ale o tym za chwilę
Podstawą załatwiania spraw urzędowych jest nasza tożsamość i nasz podpis. Przez Internet bardzo ciężko jest obie te rzeczy zweryfikować i bezpiecznie przesłać, w związku z tym przygotowany został DARMOWY system, który umożliwia posługiwanie się swoimi danymi i podpisem w sposób cyfrowy (internetowy, online). Jest to PROFIL ZAUFANY – innymi słowy, nasz podpis połączony z dowodem osobistym online. Za jego pomocą podpisujemy wszystkie dokumenty, pisma, a nawet umowy.
Jak uzyskać PROFIL ZAUFANY?
Jego uzyskanie jest banalnie proste: wchodzimy na epuap.gov.pl i postępujemy zgodnie z dość prostymi instrukcjami, jednak tu mała uwaga: jeżeli chcesz logować się za pośrednictwem swojego banku (co jest dużo prostsze i nie wymaga wizyty w urzędach!) nie zakładaj nowego konta/profilu, tylko od razu kliknij w odpowiednią ikonkę z logo banku. Po przebrnięciu przez rejestrację, o ile nie używasz konta bankowego, niezbędna będzie wizyta w najbliższym urzędzie, który zweryfikuje Twoją tożsamość i potwierdzi profil. Niestety, to nie może być dowolny Urząd, szczegółową listę znajdziesz na stronie e-PUAP (link).
Jeżeli jesteś już szczęśliwym posiadaczem Profilu Zaufanego, założenie firmy to błahostka, zmiana danych w Urzędzie Skarbowym to bułka z masłem, a zarejestrowanie nowonarodzonego dziecka możecie zrobić niemalże na porodówce. Państwowe agendy udostępniły szereg platform, do których logujemy się za jego pośrednictwem, a są to między innymi:
- ePUAP – elektroniczna platforma usług administracji publicznej – tutaj dosłownie możemy zrobić wszystko, od wypełnienia przygotowanych formularzy w formie online (jest ich coraz więcej), przez wypełnienie druczku w formie papierowej, załączenie jego skanu i wysłaniu do dowolnego urzędu. Oczywiście całość zostanie opatrzona waszym podpisem za pośrednictwem profilu zaufanego. Każde pismo można wysłać do urzędu za pośrednictwem ePUAP. Przyjdzie ono do urzędu następnego dnia, zostanie tam wydrukowane i zaniesione do konkretnego urzędnika – tak jakbyś je złożył osobiście w okienku/kancelarii/biurze podawczym.
- PUE – portal ZUS-u, gdzie widzimy wszystkie nasze składki (nawet jeżeli jesteśmy wyłącznie zatrudnieni), zwolnienia, świadczenia, itp.
- Empatia – tu załatwimy wszystkie sprawy społeczne, takie jak 500+, becikowe, karta dużej rodziny, etc.
- CEIDG – tu zakładamy, zmieniamy, zamykamy działalność gospodarczą.
- EKRS – możesz założyć spółkę z o.o. lub zatwierdzić sprawozdanie finansowe.
Co więcej, jeżeli jesteś przedsiębiorcą, musisz taki profil założyć, jeżeli zatrudniasz więcej niż pięciu pracowników lub jesteś osobą odpowiedzialną za podpisywanie i składanie sprawozdań finansowych do KRS.
Masz więcej pytań? Odwiedź naszą grupę na Facebooku lub napisz maila.
Zobacz także:
Jak sprawnie założyć firmę?
Jak ewidencjonować sprzedaż do krajów Unii Europejskiej?
Co to są podatki dlaczego musimy je płacić?
Najważniejsze terminy w życiu przedsiębiorcy
Jednolity plik kontrolny – dlaczego nie warto się go bać?