Jednolity Plik Kontrolny – dlaczego nie warto się go bać?

02 sty

Jednolity Plik Kontrolny – dlaczego nie warto się go bać?

JPK VAT – dlaczego nie jest taki straszny?

 

Od początku 2018 roku weszły nowe przepisy, które obowiązują przedsiębiorców.  Obecnie wszyscy podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mają obowiązek prowadzenia ksiąg w formie elektronicznej i przekazywania do Urzędu tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego. Czym jest JPK? Dlaczego nie warto się go bać? Jak działać zgodnie z nowymi przepisami?

  • Czym jest?

JPK VAT to nic innego jak rejestr zakupu i sprzedaży objętych podatkiem VAT, który każdy podatnik VAT ma obowiązek prowadzić. JPK VAT zawierać będzie dokładnie te same dane, które dotychczas przedsiębiorcy rozliczający się z podatku od towarów i usług mieli obowiązek ewidencjonować. Jedyną nowością będzie obowiązek dostarczenia tych rejestrów Urzędowi Skarbowemu w odpowiednim formacie (za wygenerowanie odpowiedniego formatu odpowiedzialne będą systemy księgowe).

  • Czy jest się czego bać?

Oto jest kluczowe pytanie. JPK VAT ma być wykorzystywany tylko i wyłącznie do sprawdzania czy obie strony transakcji objętej podatkiem VAT ujęły ją w swoich rejestrach. A więc przede wszystkim czy jeśli ktoś odliczył podatek VAT od faktury wystawionej przez firmę XYZ to czy ta firma ujęła w swoich zestawieniach sprzedaży ową fakturę i czy VAT ujęty w tej transakcji zapłaciła do urzędu skarbowego. Tak więc osoby rzetelnie prowadzące swoje firmy w ogóle nie mają powodów do niepokoju.

  • Co dalej?

Otóż nasi ustawodawcy doszli do wniosku, że chcą wiedzieć o firmach dużo więcej. A skoro większość firm posiada komputery i programy księgowe, to z pewnością będą mogły wysyłać informacje o swoich księgach podatkowych lub rachunkowych do odpowiednich organów w każdym momencie kiedy tylko Urząd Skarbowy uzna to za stosowne. A więc od lipca na wezwanie urzędu będziemy musieli podać wszystkie dane o naszej firmie.

W zależności od tego w jaki sposób prowadzimy księgi firmowe, od tego jaki jest profil naszej działalności będziemy mogli być poproszeni o wysłanie do urzędu:

JPK_KR- Księgi rachunkowe – przy firmach prowadzących pełną rachunkowość
JPK_WB – Wyciąg bankowy – były zakusy, aby przedsiębiorcy przesyłali urzędom codziennie wyciągi, ale na razie temat pozostał w fazie pomysłu
JPK_MAG- Magazyn – jeśli nasza działalność polega na handlu towarami lub produkcji
JPK_FA – Faktury VAT – rejestr wszystkich naszych faktur jakie wystawiamy (faktur sprzedaży, był również pomysł wysyłania faktur zakupowych ale na razie upadł)
JPK_PKPIR – dane w tym pliku będą odzwierciedlały zapisy w podatkowej książce przychodów i rozchodów
JPK_EWP – dane w tym pliku będą przesyłać jedynie ryczałtowcy, który maja obowiązek prowadzić jedynie ewidencję przychodów od których oblicza się ich zobowiązanie podatkowe.

  • Do czego będą służyć te dane??

Dzięki danym przesłanym urzędnikom w formie elektronicznej będą oni mogli szybciej i efektywniej prowadzić kontrole skarbowe. W związku z zacieśnianiem systemu podatkowego, które rozpoczęło się od podatku VAT należy przypuszczać,  że dane z plików JPK będą służyły do bieżącego sprawdzania zasadności zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów lub wyłapywania transakcji sprzedaży, które nie zostały zaewidencjonowane.

Masz więcej pytań? Chcesz rozwiać swoje wątpliwości? Potrzebujesz wsparcia?
Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Zobacz także:

Jak sprawnie założyć firmę?
Jak ewidencjonować sprzedaż do krajów Unii Europejskiej?
Co to są podatki dlaczego musimy je płacić?
Najważniejsze terminy w życiu przedsiębiorcy